• Jak se staví sen - extra 26.6.2017 - online

    Radek s Jindřiškou žijí u babičky a dědy. Dům prarodičů je starý a na žádnou velkou rekonstrukci peníze nezbývají. Designéři si na sebe vzali nelehký úkol. Budou muset zateplit podkroví, a vytvoří tak dva studentské pokoje pro dva nadané klavíristy. A pro Jindřišku a Radka budeme mít i další velká překvapení.

    Matka se o děti kvůli psychiatrické diagnóze není schopna starat a otec zase musí vydělávat peníze v Německu. Aby děti neskončily v dětském domově, museli o ně prarodiče Jan a Jindřiška doslova bojovat. Dali by jim dali první poslední, proto se odhodlali a přihlásili se do pořadu Jak se staví sen. Pro vnoučata by si přáli – co jiného než studentské pokoje. Děti totiž přespávají v jejich původní ložnici, dědeček spí s nimi dole a babička se přesunula do podkroví. Ani na učení nemají sourozenci svoje místo. Učí se u starého stolu, u kterého se učila ještě babička. Podkroví by se po rekonstrukci dalo využít k bydlení, jenže není vůbec jisté, jestli by na přestavbu stačilo pouhých pět dní, které se nabízejí v rámci pořadu.

    Jediná dcera Jana a Jindřišky Radka se vyučila krejčovou. S otcem dětí Romanem žila dvacet let, pak ale nastal zlom a ze dne na den jeho i děti vyhodila. Příčinou všech problémů byla a je její duševní porucha. Její zdravotní problémy se ale plíživě projevovaly už mnohem dříve. Ve dvanácti letech měla záchvat, tzv. tanec svatého Víta, a ve dvaadvaceti letech oslepla na jedno oko. O prvorozeného Radka se ještě zvládala starat, ale po narození dcery Jindřišky nemoc propukla naplno. Radka bydlí v bytě ve stejném městě, má částečný invalidní důchod, s rodinou se příliš nestýká a děti k ní nemají žádný vztah. Prarodiče jsou z celé situace nešťastní, cestu k ní už asi nikdy nenajdou. Jsou ochotni Radce pomoci, ale ona o pomoc nestojí.

    Prarodiče museli o děti doslova bojovat, než jim byly konečně svěřeny do pěstounské péče. Radek a Jindřiška chodí do místní základní školy. Radek do páté a Jindřiška do třetí, dobře se učí a mají spoustu zájmů. Jezdí na kole, na kolečkových bruslích, Jindřiška ráda běhá a oba dva hrají na klavír, který jim koupila babička s dědou. Radek je okouzlen vědou a Jindřiška miluje klavír, ale protože na něj hraje i brácha, často musí čekat, až on docvičí. Děti svým vrstevníkům trochu „závidí“ jejich pokojíčky. Prarodiče opakovaně říkají, že pro sebe nic nepotřebují. V životě jim dělají radost jen děti, na nic jiného nemají čas, a vlastně ani chuť.

    Přehrát tento díl Jak se staví sen - extra na Prima Play